TEGO NIE ZNAJDZIESZ W PRZEWODNIKU | NAJMNIEJSZY POMNIK W SZTOKHOLMIE

Zwiedzając Sztokholm we wszystkich przewodnikach znajdujemy te same atrakcje. I faktycznie, będąc tutaj warto je wszystkie zobaczyć. My jednak postanowiliśmy, że zaczniemy szukać miejsc, których nie znajdziemy w przewodnikach, a które są warte uwagi. Dlatego dziś mamy dla Was ciekawostkę! Coś, co sami odkryliśmy niedawno i postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda. Mianowicie zobaczyliśmy najmniejszy pomnik w Sztokholmie, a i jeden z najmniejszych w Europie.

„Chłopiec, który patrzy na księżyc”, albo „Żelazny chłopiec” ma ok. 15 cm. wysokości i został stworzony w 1967 r. przez Lissa Erikssona. W Internecie jest naprawdę mało informacji na temat tego pomniku, ale został stworzony podobno na wzór autora, który jako dziecko wiele bezsennych nocy spędził siedząc na łóżku i patrząc w gwiazdy.

img_1132

img_1139

Jak pod wieloma pomnikami rzucane są pieniądze na szczęście i nawet znaleźliśmy tam polskie 5 groszy. Natomiast dzieci zostawiają cukierki, czy ciastka. Strasznie ciekawe jest to, że zimą Szwedzki dają mu czapeczkę i szaliczek. Potarcie głowy chłopczyka ma przynieść szczęście.

Chłopiec nie znajduje się w oczywistym miejscu, przez co ilość ludzi, która go odwiedza jest stosunkowo niewielka – my sami musieliśmy chwilę pokrążyć, nim go znaleźliśmy, ale już Wam wyjaśniam. Na przeciwko Zamku Królewskiego (nie po stronie parlamentu, tylko tej drugiej)  znajduje się Fiński kościół, a chłopiec jest na jego dziedzińcu -ul. Slottsbacken 2. Wejście na dziedziniec jest między dwoma budynkami. W pobliżu jest również Kościół św. Mikołaja i początkowo tam szukaliśmy, ale to był błąd. :)

img_1128 img_1138

 

Miejsce to odkryliśmy na innym blogu – Polka w Szwecji i mimo, że autorka nie jest już aktywna, dalej możecie znaleźć na nim masę przydatnych informacji. Pamiętajcie, że wszystkie wasze komentarze i udostępnienia dają mi ogromną dawkę motywacji, co bardzo przydaje się w kryzysowych chwilach! Daj mi koniecznie znać, jeśli ta treść była dla Ciebie przydatna lub wartościowa.  :)

Nasze inne wpisy związane ze zwiedzaniem Sztokholmu to: Praktyczne porady przy planowaniu wycieczki oraz Co warto zobaczyć w Starym Mieście.

Jesteśmy obecni również na YouTubie i w każdą środę publikujemy nowy vlog, natomiast na Instagramie codziennie wrzucamy inspirujące zdjęcia oraz urywki z naszego życia na InstaStories.

Pozdrawiam!

3 komentarze

 • Aska

  21 lipca 2018 at 8:30 am

  Znalazłam dzisiaj to Twoje zdjęcie – oczarowało mnie :) nie wiedziałam, ze jest taki pomniczek!!! jestem wielką fanką pomników i pomniczków nie związanych z historią, polityką i religią :) – dziękuję za ten artykuł – moze polecę do Stockholmu specjalnie, by go zobaczyć? – pozdrawiam

  Odpowiedz
  • admin

   21 lipca 2018 at 11:58 am

   Wow! super :) Mega Ci polecam Sztokholm, bo jest naprawdę pięknym miastem.. ale na mnie największe wrażenie robi zawsze natura <3
   A pomnik naprawdę trudno znaleźć, więc zapisz sobie gdzieś tę stronę, żebyś potem trafiła bez problemu!

   Pozdrawiam :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Archiwum

Close