JAK ZACZĄĆ ĆWICZYĆ OD ZERA?

Cześć! Mega się cieszę, że tu jesteś i czytasz post o tym jak zacząć ćwiczyć od zera?, bo to oznacza, że chcesz coś zmienić. Chcesz zawalczyć o swoje szczęście, radość i spełnienie, a przynajmniej chcesz spróbować. Gratuluję Ci tego kroku, bo wymagał on odwagi oraz pewnego rodzaju wysiłku, którego podjęcie zaczyna się w naszej głowie.

Ale.. do rzeczy!

Skoro czytasz ten post, to zapewne robisz to z któregoś z poniższych powodów:

 • masz nadwagę i chcesz zrzucić kilka (naście) kg,
 • z Twoją wagą jest wszystko ok, ale czujesz, że sylwetka mogłaby być trochę bardziej jędrna, a mówią, że da się to zmienić dzięki siłowni,
 • chcesz przytyć,
 • czujesz, że chcesz się trochę poruszać, a siłownia może być dobrym miejscem by zacząć treningi,
 • masz jeszcze inny powód, a ja chętnie dowiem się jaki.. -> napisz do mnie i daj mi znać :)

i przede wszystkim.. :

Nie wiesz jak się zachować i od czego zacząć przygodę z treningami! 

Zaraz to zmienimy :)

OPCJA A: – zaczynamy treningi od siłowni:

Mam wrażenie, że chodzenie na siłownie jest bardzo wyolbrzymiane – to znaczy przeciętnej osobie wydaje się, że każdy jeden klubowicz wie co robić, zna się na każdym rodzaju treningu i, oczywiście, będzie się z nas śmiał, jak zrobimy coś źle. A prawda jest jednak zazwyczaj inna..

Ale od początku..
Zacznij od znalezienia siłowni odpowiedniej dla Ciebie – może wolisz typowo siłownię dla kobiet? Albo małą osiedlową, gdzie wszyscy się znają? A może zależy Ci na dużej przestrzeni, nowoczesności i dobrym sprzęcie? Albo to cena gra tu decydującą rolę? Zastanów się, co będzie dla Ciebie najlepsze.
Każda szanująca się siłownia ma obsługę, która chętnie Ci pomoże: dopasuje odpowiedni karnet, oprowadzi po obiekcie, a niektóre nawet mają zawsze obecnego instruktora na siłowni, który zrobi z Tobą przykładowy trening.

Jeżeli startujesz do zera, najpierw musisz poprawić swoją kondycję i wytrzymałość, przygotować organizm do wysiłku. Może być Ci ciężko od razu na zajęciach fitness, dlatego rekomenduję rozpoczęcie od treningu na bieżni, orbitreku, bądź rowerku. Najpierw na spokojnie wytrzymaj 20 – 30 minut i przez kolejne kilka treningów wydłużaj czas trwania jednostki treningowej. Dopiero później będziesz w stanie wytrzymać jakiekolwiek ćwiczenia wzmacniające. Jeśli zależy Ci na zajęciach fitness, zapytaj obsługi, które treningi są dla początkujących. Nie wpakuj się od razu na zajęcia typu BootCamp, które są kosmicznie wymagające.

Ale uwaga: pamiętaj, że każdy człowiek jest inny, każdy ma inną historię. Dlatego, aby sobie nie zaszkodzić najlepiej podjąć współpracę z trenerem personalnym, który wszystkie ćwiczenia dopasuje odpowiednio pod Ciebie i Twoje schorzenia.

Kilka sugestii:

 • Jeśli widzisz, że ktoś więcej ogarnia – nie bój się podejść i zapytać o radę. Wierzę, że ludzie nie są tacy źli, na jakich czasem wyglądają i chętnie pomogą :),
 • Innym ludziom to obojętne co robisz na siłowni i po co tam jesteś, serio – nikt na Ciebie nie patrzy cały czas i nie kontroluje co i gdzie robisz,
 • sporo ludzi jednak nie wie do końca jak trenować poprawnie i jakie ćwiczenia wykonywać, mimo, że mogą zgrywać  takich, co wszystko wiedzą :)
 • od pierwszych treningów pamiętaj o rozgrzewce, rozciąganiu i rolowaniu mięśni,
 • i na koniec.. nie pozwól by czyjeś spojrzenie, czy głupi tekst powstrzymał Cię przed walką!

 

OPCJA B: – trenujemy sami w domu / na zewnątrz:

Z różnych powodów możesz nie chcieć iść na siłownię – nie chcesz tracić czasu na dojazdy, wolisz przeznaczyć pieniądze za karnet na coś innego, nie masz z kim zostawić dziecka, może się wstydzisz swojego ciała.. Na to również jest sposób!

W warunkach domowych również można poprawić kondycję, schudnąć i wyrzeźbić ciało… i tu zasada jest podobna. Zacznij od szybkich spacerów. I znowu, na początku 20-30 minut i stopniowo je wydłużaj. Po pewnym czasie będziesz mogła wprowadzić nawet elementu biegu, sama wyczujesz, kiedy będzie ten moment. Pamiętaj, że jeśli nigdy nie byłaś aktywna, to będzie szok dla organizmu. Musi się on więc przystosować do nowych bodźców, a to wymaga czasu. Żeby jednak ujędrnić i uelastycznić ciało, polecam dołożenie treningów wzmacniających na całe ciało. Jest cała masa przykładowych zestawów na YouTubie, które naprawdę dają w kość. Powstał już kiedyś wpis na temat tego, co ćwiczyć w domu.

Zostaje jeszcze pytanie.. jaka aktywność jest najlepsza?

Odpowiedź znajdziesz tutaj.

Kilka sugestii na koniec:

 • Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała, że bez odpowiedniej diety nie osiągniemy wymarzonych efektów nawet przy kosmicznie wymagających treningach,
 • polecam również zrobić podstawowe badania i upewnić się czy nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do ćwiczeń,
 • przeczytaj ten wpis który przygotowuje do regularnego uprawiania sportu od strony mentalnej,
 • trening 3x w tygodniu to wystarczająca ilość na początek! 6-7x to zdecydowanie za dużo!
 • nie umieraj na pierwszych treningach :)
 • zachęcam do eksperymentowania z różnymi rodzajami treningów – pływanie, wspinanie, trekkingi,
 • uwierz w siebie!! i dobrze się baw :)

Jeśli po lekturze tego wpisu dalej nie wiesz co i jak, napisz do mnie – chętnie Ci pomogę :)
Jestem dostępna przez maila, FB oraz IG.

To co, kiedy zaczynasz swój trening? :)

Dodaj komentarz

Close