ZWIEDZANIE TRZECH STADIONÓW: AJAXU AMSTERDAM, PSV EINDHOVEN, BORUSSII DORTMUND

Czy ja już mówiłam, że Marcin jest piłkarskim świrem? ^^ Nasza wizyta w Holandii i przejazd autem przez Niemcy nie mogły więc obejść się bez odwiedzenia kilku stadionów. Łapcie zatem nasze praktyczne wskazówki jak zorganizować zwiedzanie trzech stadionów: Ajaxu Amsterdam, PSV Eindhoven oraz Borussii Dortmund.

Johan Cruijff Arena

Johan Cruijff Arena to stadion na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Ajaxu Amsterdam oraz reprezentacja Holandii. Są tu również organizowane różne koncerty oraz widowiska. Stadion mieści się bardzo blisko autostrady, co jest wygodne jadąc samochodem. Można również dojechać z centrum metrem nr 50 oraz 54.

Bilet na zwiedzanie stadionu można kupić online na konkretną godzinę lub już na miejscu. Na każde wejście są określone limity osób, jednak w praktyce wyglądało to tak, że mimo, że bilety były wykupione na najbliższy czas, Pani poleciła nam kupić wejściówki na inną godzinę i poczekać w kolejce. Wpuszczali po 40 osób co 20 minut, więc udało nam się dosyć szybko załapać na zwiedzanie.

W pierwszych dwóch miejscach na stadionie towarzyszy nam przewodnik, co bardzo urozmaica całą wycieczkę. Najpierw oglądamy szatnię gości, gdzie na przykład jest tylko 10 pryszniców tak, by zawsze jeden piłkarz musiał czekać. Następnie idziemy od razu na stadion, gdzie jest możliwość zrobienia mnóstwa zdjęć, siedzenia na fotelach trenerów i posłuchania przewodnika. Kolejne etapy zwiedzania to oglądanie meczu lub koncertu przez okulary VR, bogato zrobiona szatnia gospodarzy, sala dla mediów, tunel dla piłkarzy oraz galeria sławy, gdzie możemy zobaczyć wszystkie puchary i ciekawe rekwizyty. Na początku dostajemy mapkę miejsca, więc nie ma możliwości, żeby gdzieś się zgubić. Całość zwiedzania trwa około 75 minut, a kosztuje 15,50 EUR dla dorosłej osoby. Emilka wchodziła za darmo.

Pierwszy raz w życiu byliśmy na zwiedzaniu stadionu i nawet dla mnie, osoby, która po prostu toleruje piłkę nożną ^^, było to ciekawe doświadczenie!

PHILIPS STADION

Philips Stadion to stadion na którym swoje mecze rozgrywa drużyna PSV Eindhoven. Byliśmy akurat jednego dnia w Eindhoven, więc nie mogliśmy ominąć oglądania stadionu! Był to niestety jeden z kosmicznie upalnych dni, takich wiecie, że człowiek nie ma kompletnie na nic ochoty i oprócz wypicia kawy, czy zjedzenia lodów. I właśnie szukając jakiejś kawiarni, Marcin stwierdził, że na pewno coś będzie na stadionie.. I było:

Kompletnie się nie spodziewaliśmy, że kawiarnia będzie właściwie po części na samym stadionie! Podczas meczów jest to miejsce dla VIPów, natomiast na co dzień można tam przyjść i po prostu poczuć sportowy klimat. W kawiarni są różne gabloty, które Marcin przejrzał bardzo dokładnie i jednogłośnie stwierdziliśmy, że już nie idziemy na dokładne zwiedzanie stadionu z przewodnikiem, tylko wykorzystujemy pogodę i jedziemy na plażę ^^

Parę praktycznych informacji: można oczywiście wybrać się na zwiedzanie stadionu z przewodnikiem – odwiedzimy wtedy szatnie, tunele, pokój dla mediów itd. Na końcu idzie się jeszcze do Muzeum PSV, oraz dostaje coś do picia w kawiarni. Koszt takiego zwiedzania to 16,50 EUR dla osoby dorosłej. Na stronie możemy również wyczytać, że dla zwiedzających gości jest darmowy parking, my jednak zostawiliśmy auto kilka ulic dalej i kawałek podeszliśmy na nogach.

Kawa i lody na stadionie w klimatyzowanej kawiarni to był dla nas strzał w dziesiątkę podczas tego upalnego dnia.

SIGNAL IDUNA PARK

Powrót do domu zaplanowaliśmy tak, by po drodze zatrzymać się jeszcze w Dortmundzie na zwiedzenie stadionu Borussii Dortmund. Z zewnątrz stadion robi naprawdę dobre wrażenie. Po kupieniu biletów na dwugodzinne zwiedzanie z przewodnikiem (cena dla osoby dorosłej to 15 EUR, Emilka wchodziła za darmo) mieliśmy jeszcze chwilę czasu, by przejść się po strefie kibica – to miejsce, gdzie można kupić chyba każdy gadżet związany z Borussią oraz porobić pamiątkowe zdjęcia.

Stadion zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który mówił w języku angielskim oraz niemieckim. Dostaliśmy również zestaw ze słuchawkami, na którym były nagrane ciekawsze rzeczy w języku polskim. Super sprawa, bo nie wszystko mówił przewodnik, ale też jest to bardziej interesujące dla osób, które nie znają języka.

Na Signal Iduna Park zobaczyliśmy standardowe miejsca takie jak szatnia gospodarzy, tunel, sam stadion, miejsce dla prasy czy słynna trybuna dla wiernych kibiców. Świadomość, że podczas meczu jest tu 80 tys. ludzi była niesamowita.

Tamte kilka dni były bardzo intensywne i bogate w piłkarskie przeżycia ^^ I chociaż potem przez jakiś czas nie mogłam słuchać o tym sporcie, uważam, że zwiedzanie stadionów było naprawdę fajnym doświadczeniem. Razem zgodnie ustaliliśmy, że stadion Ajaxu zrobił na nas największe wrażenie. W samej Holandii byliśmy kilka dni, a tutaj możecie przeczytać naszą relację z Amsterdamu.

A wy zwiedzaliście któryś z tych stadionów? Albo może lepiej, byliście tam na meczu?

Dodaj komentarz

Archiwum

Close