ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE – JAK JE WPROWADZIĆ?

Bardzo wiele osób rezygnuje z odchudzania od razu na starcie, bo już nigdy w życiu nie będą mogli zjeść nic słodkiego, napić się coli, czy wsunąć pizzy. I w głowie powstaje blokada – czy naprawdę aż tak bardzo mi zależy na tym pięknym ciele, że muszę z tego wszystkiego zrezygnować NA ZAWSZE?! Otóż mam dobrą wiadomość – nie! Cieszę się, że cały świat fit idzie coraz bardziej w kierunku zdrowia. Teraz odchudzanie częściej idzie w parze ze zdrowym, racjonalnym podejściem, chęcią poprawy samopoczucia i właśnie przede wszystkim zdrowia! Tak, bo odpowiednia dieta może wyleczyć wiele naszych problemów.

Zacznijmy myśleć o procesie redukcji, jak o procesie wewnętrznego spa dla naszego organizmu. Niech to będzie, przynajmniej na początku, czas, w którym nasze ciało pozbywa się tego całego syfu, który mu dostarczaliśmy przez wiele lat. Zmieniając dietę czasem już po tygodniu możemy zobaczyć pierwsze efekty – poprawa samopoczucia, czy więcej energii do działania.

Wróćmy do podstaw, co jest konieczne, żeby zmienić swoje dotychczasowe podejście na podejście oparte o zdrowe nawyki?

  1. Zrezygnuj z przetworzonych i gotowych produktów (gotowe pizze, słoiki, czy zupki chińskie)
  2. Zrezygnuj ze słodkich napojów – wody smakowe, soki (wybieraj świeżo wyciskane), kolorowe napoje
  3. Zrezygnuj ze słodyczy słodzonych cukrem, bądź syropem glukozowo – fruktozowym
  4. Jedz wystarczająco dużo, nie głódź się
  5. Jeśli ćwiczysz wieczorem, zjedz kolację po treningu, nawet jeśli będzie już późno
  6. Jedz tłuszcze, ale wybieraj te zdrowsze
  7. Daj sobie czas i cierpliwie działaj

 

ALE!

Spokojnie, nie wszystko na raz. Zarówno nasz umysł, jak i nasze ciało musi się przestawić na inne odżywianie niż dotychczas. O wiele łatwiej nam będzie wytrwać w zdrowym odżywianiu, jeśli zmiany dotyczące ograniczenia czegoś będziemy wprowadzać stopniowo. Tydzień po tygodniu. I tak na przykład na pierwszy ogień porzuć gotowe produkty, a zacznij sam pichcić w domu. Jest na Internecie mnóstwo przykładowych zdrowych przepisów, a wiele z nich nie wymaga ani dużo czasu, ani pracy, ani nie jest bardzo kosztowne. Następnie zrezygnuj ze słodkich napojów tak, by w kolejnym kroku zrezygnować ze słodyczy w ogóle. Obecnie można przyrządzić o wiele zdrowsze zamienniki popularnych ciast, które będą równie smaczne, a o wiele zdrowsze. Nasz zdrowy tryb życia nie musi kończyć się podczas pierwszej imprezy. Sam przynieś swoje przekąski, albo zajadaj się owocami.

Pamiętaj, że nawet najlepszy plan zmiany nawyków nie zacznie działać długofalowo, jeśli w naszej głowie nic się nie zmieni. Pomyśl w kategoriach: chcę odżywić mój organizm, chcę być sprawny, silny, dobrze się czuć, poprawić libido i przede wszystkim być zdrowy! I tak, chcę również poprawić swój wygląd.

Najlepiej i najbardziej efektywnie będzie, jeśli Twoja dieta będzie dopasowana bezpośrednio do Ciebie, Twojego trybu życia, typu sylwetki, samopoczucia. Dlatego jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, poradź się specjalisty, poproś o dokładne rozpisanie planu odżywiania. Jeśli jednak chcesz działać na własną rękę to spokojnie dasz sobie radę.
Powoli się wdrażaj w cały ten fit świat. Nie musisz zaczynać od wyliczania od razu ile kalorii powinieneś jeść, ponieważ zaczniesz się fiksowac i skrupulatnie wszystko obliczać, a nasz organizm nie jest kalkulatorem. Wprowadzaj małe zmiany a gdy one już nie będą wystarczać idź o krok dalej. Po drodze będzie bardzo ciężko czasami, ale jeśli podejdziesz do tego z głowa, nim się obejrzysz, już będzie super :)

Jeśli masz jakieś pytania, bądź wątpliwości, pisz śmiało: aleks.matejko@gmail.com

Jeśli ta treść była dla Ciebie chociaż w małym stopniu przydatna i inspirująca, udostępnij ją dalej. Wiele osób potrzebuje motywacji do działania każdego dnia, a i mi pomożesz dotrzeć do większej liczby osób! Dziękuję! A, i daj mi koniecznie znać, co myślisz o tym tekście. :)

Chodźcie na YouTuba tam przynajmniej raz w tygodniu publikujemy nowy film, natomiast na Instagramie codziennie wrzucamy inspirujące zdjęcia oraz urywki z naszego życia na InstaStories

Dodaj komentarz

Close