PIENIĄDZE MALUCHA – JAK SOBIE Z NIMI PORADZIĆ

Dobre gospodarowanie pieniędzmi to ważna umiejętność, która w obecnych czasach ogromnego konsumpcjonizmu przydaje się jeszcze bardziej. A co zrobić, żeby mądrze gospodarować nie tylko swoją gotówką, ale również naszych dzieci? No dobra, ktoś może powiedzieć, że jeśli niemowlę dostaje pieniądze, na przykład jako prezent na chrzest, to przecież otrzymują je rodzice. To prawda. Jednak jest to już sprawą mocno indywidualną, czy wydajemy je na nasze przyjemności, czy naszych pociech.

Przedstawimy wam, jak my zdecydowaliśmy się zorganizować finanse naszej Emilki. Z pewnością nie jest to jedyne właściwe rozwiązanie, ale istnieje szansa, ze komuś również przypadnie do gustu nasz sposób działania.

Jeszcze zanim pojawiła się u nas Mała, postanowiliśmy podzielić nasze konto bankowe na kilka „subkont – podkont” w taki sposób, aby na konkretne aspekty życia mieć przeznaczone osobne pieniądze. Wiele bogatych osób stosuje taką metodę zarządzania finansami. Opisał ją T. Harv Eker w książce „Biedny, albo bogaty, po prostu różni mentalnie.” Swoją drogą, kiedyś będziemy musieli napisać o tym osobny post. Gdy urodziła się Emilka, stworzyliśmy kolejne subkonto przeznaczone specjalnie na nią. 

IMG_2662 IMG_2612

Od tamtej pory wszystkie pieniądze, która Mała dostaje, przelewamy od razu na jej konto. Ale działa to również w drugą stronę – za wszystko, co dla niej kupujemy, płacimy jej pieniędzmi. Wiadomo, że nie rozliczamy tego do każdego grosza – to znaczy kupując jej na przykład chrupki kukurydziane nie bierzemy jej pieniędzy, ale przy zakupie pampersów, ubrań czy zabawek już tak. W praktyce wygląda to tak, że kartę bankomatową posiadamy tylko do głównego konta i nią zawsze płacimy. Następnie za pomocą aplikacji  w telefonie lub na komputerze regulujemy należności przelewami między kontami. 

IMG_2735 IMG_2745

Jakie są plusy rozdzielenia pieniędzy dzieci od pieniędzy rodziców? 
-mamy dokładny i czytelny obraz naszej sytuacji finansowej,
-nie musimy się martwić, że nie będzie nas stać na kupienie rzeczy dla Emilki, ponieważ ma ona swoje pieniądze,
-nie naruszamy własnych finansów przy droższych zakupach Małej,

A jakie są minusy?
-trzeba pamiętać o regulowaniu wszystkich należności na bieżąco. 

 

Coś byście dodali? A w jaki sposób wy gospodarujecie swoimi finansami? 

IMG_2650IMG_2689 IMG_2704

One Comment

Dodaj komentarz

Close