JAKA AKTYWNOŚĆ JEST NAJLEPSZA?

Wchodząc na ten post pewnie od razu pomyślałaś: „o! w końcu dowiem się konkretów!”. Mam nadzieję, że po lekturze trochę rozjaśni Ci się w głowie, bo od nadmiaru informacji można naprawdę dostać szału.

Niestety mało rzeczy jest czarno -białych i również w tym przypadku odpowiedź brzmi.. : to zależy!
Zależy od tego, jaki jest Twój cel – co chcesz osiągnąć, po co chcesz ćwiczyć, co chcesz zmienić.

Serce nawołuje mnie do podania jednej odpowiedzi: taka, która daje Ci najwięcej satysfakcji i radości oraz do której chcesz wracać! i.. na tym mogłabym zakończyć ten post. Serio, za bardzo się zapętliliśmy w to, co jest akurat modne, zamiast wsłuchać się w swój organizm i trenować tak, by po prostu czuć frajdę. Bo powiedz mi, czy każdego swojego treningu nie możesz się doczekać już od rana? Jeśli tak jest to brawo dla Ciebie! Jeśli natomiast czujesz, że trening to przykry obowiązek, to może trzeba coś zmienić?

Nie chcę, żeby ktoś wyszedł rozczarowany, dlatego poniżej opisuję Wam ogólne zasady działania i wpływu treningu na nasz organizm – ale pamiętajcie, wszystko z głową :)

PS: dla osób siedzących głęboko w sportowych tematach – poniższe zestawienie jest raczej ogólne i przeznaczone dla osób, które zaczynają swoją przygodę z regularną aktywnością 

Trening cardio – czyli taki wykonywany w stałej intensywności przez dłuższy czas – np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie, jazda na rolkach, spacery, trekking itp.

Jest dobry na odchudzanie i wysmuklenie ciała. Zdecydowanie poprawia kondycję i wytrzymałość oraz, mimo wszystko, spala dużo kalorii proporcjonalnie do długości i intensywności treningu. Jeśli masz problem, żeby wejść na drugie piętro po schodach, to taka aktywność sprawi, że na pewno się to zmieni. Trening ten jest również bardzo dobry dla osób, które dopiero zaczynają więcej ćwiczyć – przygotowuje organizm na inne intensywne bodźce.

 

Trening siłowy / wzmacnianie – czyli każdy trening z wykorzystaniem dodatkowego obciążenia, bądź obciążenia swojego ciała, np. treningi z Chodakowską, zajęcia fitness, treningi na maszynach na siłowni itp.

Jest dobry gdy chcemy wyrzeźbić sobie mięśnie – na przykład mamy dobrą sylwetkę, ale ciało jest „wiotkie”, to na pewno taki trening pomoże nam to zmienić. Sprawia, że mamy więcej siły i również, że spalamy więcej kalorii, ponieważ im więcej mamy mięśni – tym więcej kcal potrzebujemy, by je odżywić. Spokojnie, nikt nie wygląda od razu jak kulturysta – trenując na zajęciach fitness, czy w ogóle z małymi obciążeniami na pewno mięśnie się szybko nie rozrosną, tylko ładnie zarysują. :)

 

Trening interwałowy – czyli ze zmienną intensywnością: naprzemiennie wykonujemy ćwiczenia o bardzo wysokiej i niskiej intensywności. Na przykład: tabata, HIIT, przeplatanie sprintu z wolniejszym biegiem lub zmiana intensywności podczas jazdy na rowerze.

Taki trening jest bardzo dobry na odchudzanie – ponieważ pobudza naszą przemianę materii nawet do 72h po treningu. Ale uwaga! – nie jest zalecany dla osób początkujących, ponieważ będzie mało efektywny. Najlepiej właśnie zacząć od treningu cardio i stopniowo zwiększać intensywność. Interwały w efekcie spalają tkankę tłuszczową, ale pozwalają również zachować silne i mocne mięśnie.

 

Trening relaksacyjny – tu do jednego worka wkładam treningi spokojniejsze, na relaksację i rozciągnięcie ciała: joga, stretching, pilates, zdrowy kręgosłup itp.

Taki trening jest niezbędny jako uzupełnienie innych aktywności. Należy regularnie rozciągać oraz wałkować mięśnie – po to by lepiej funkcjonowały oraz by uniknąć kontuzji. Wbrew pozorom te treningi to nie taka bułka z masłem – pilates oraz joga potrafią naprawdę nieźle zmęczyć! Godzina w tygodniu spokojniejszego i rozluźniającego treningu to minimum!

Na koniec kilka faktów bez których ani rusz:

  • zbilansowana dieta to podstawa – choćbyśmy zajeżdżali się na każdym treningu 7 razy w tygodniu, a nasze odżywianie będzie pełne pustych i zbędnych kcal to tylko tracimy czas,
  • różnorodność – każdy organizm jest inny, mamy różną budowę ciała oraz predyspozycję i na każdą osobę dany trening może działać trochę inaczej. Podstawą jest obserwacja swojego samopoczucia oraz zmian w wyglądzie. Odkrywajcie nowe rodzaje treningów – może nigdy nie grałaś w kosza? Spróbuj! Nigdy się nie wspinałaś? oo, to koniecznie musisz sprawdzić jak to jest!
  • frajda – pamiętajcie, żeby w ostateczności po prostu dobrze się czuć. Jeśli Ania kocha bieganie, to nie znaczy, że my też musimy. Może za to uwielbiasz pływać? Spraw, byś nie mogła się doczekać każdego treningu!

I jeszcze ostatnia refleksja.. Wydaje mi się, że mocno się zagubiliśmy. Zbyt często ćwiczymy tylko po to, żeby schudnąć, a przecież aktywność fizyczna niesie za sobą o wiele więcej! Dobre samopoczucie, lepszy sen, zwiększony apetyt… Kiedyś każdy ćwiczył z Ewą, potem każdy biegał, a teraz każdy robi interwały. Non stop. Przestańmy! Zacznij słuchać siebie i swojego organizmu. Masz ochotę na bieganie? Super! ale nie musisz się od razu zajeżdżać, bo to pewnie będzie Twój ostatni trening. Wyczytałaś, że interwały działają cuda? Owszem, ale nie robione codziennie – bo organizm nie ma jak się zregenerować po naprawdę intensywnym wysiłku. Minie tydzień, a Ty przestaniesz, bo było zbyt ciężko.

Dziękuję za dotarcie do końca! Jeśli nasunęło Ci się jakieś pytanie podczas lektury posta, śmiało do mnie napisz! Pamiętaj, że oprócz bloga jestem również dostępna na Facebooku oraz najczęściej na Instagramie :)

 

Dodaj komentarz

Archiwum

Close