CZASU NIE ZATRZYMASZ, WIĘC POZWÓL MU SWOBODNIE PŁYNĄĆ

Nie sądziłam, że tak szybko będę musiała pisać takie słowa. Nie sądziłam, że w tak krótkim czasie wydarzy się tyle nowych rzeczy. Nie sądziłam, że czas tak szybko płynie. Nie sądziłam, że moje dziecko tak prędko będzie dorastać.

 

Decydując się na wyjazd z dzieckiem do innego kraju, wbrew przekonaniu rodziców, rozważaliśmy wszystkie według nas możliwe opcje, jak poukładać sobie życie za granicą. Rozmawialiśmy jak Marcin będzie szukać pracy, analizowaliśmy wydatki: mieszkanie, jedzenie, telefony. Rozważaliśmy jak ja będę szukać tu pracy i kiedy. Myśleliśmy również, co będzie w tym czasie działo się Emilką. Bez pomocy babć, siłą rzeczy musieliśmy zapisać Emilkę do przedszkola. Tutaj nie ma czegoś takiego jak żłobek. Przedszkola są podzielone na dwie grupy: od pierwszego do trzeciego roku życia oraz od czwartego do szóstego. Jeśli pracujesz w kraju, to przysługuje Ci miejsce w przedszkolu i gmina ma obowiązek go zapewnić do około czterech miesięcy od złożenia wniosku. Tak, tak. Każde przedszkole jest płatne.

IMG_5441-1

I stało się!!

Już po DWÓCH TYGODNIACH od złożenia wniosku Emilka dostała przydział. Wiecie, ja ten wniosek złożyłam z myślą, że do listopada będziemy dalej cały czas razem. I tak mi się teraz łza w oku kręci, że mój maluszek już jest przedszkolakiem. Każda matka doskonale wie, co teraz czuję. Przecież ona taka malutka, jeszcze w obcym kraju, inny język, którego w ogóle nie rozumie. Jestem jednak pewna, że wszystkim ta sytuacja wyjdzie na dobre. Mała zaraz będzie śmigać po szwedzku, bo jest to zdecydowanie łatwiejszy język niż polski. Choćby takie powitanie. Jest różnica między wypowiedzeniem słowa „cześć”, a zwykłym, używanym wszędzie szwedzkim „hej”. I do tego będzie mieć kontakt z innymi dziećmi, a będąc w Sztokholmie nie miała go w ogóle. Na szczęście tutaj dziecko przyzwyczaja się do przedszkola razem z mamą. Przez dwa tygodnie będziemy wspólnie uczęszczać na zajęcia, a Emilka będzie się ze wszystkim oswajać.

IMG_5439-1

Czas płynie i nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Z jednej strony jest nam przykro, że różne sytuacje uciekają, zmieniają się, ale z drugiej strony to właśnie jest piękne w życiu. Ta świadomość, że nic nie jest na zawsze. Dlatego bardziej przeżywajmy codzienne sytuacje, bądźmy mocniej osadzeni w rzeczywistości. I nie próbujmy na siłę zatrzymać dziecka przy sobie, pozwólmy mu się rozwijać.

IMG_5431-1

Dodaj komentarz

Archiwum

Close